Podobne treści

Hausmalarei malarz nie zawsze domowy

Hausmalarei
w dosłownym tłumaczeniu z j.niemieckiego to „malarz domowy“,
ale czy tak naprawdę zawsze to był malarz malujący w zaciszu własnego domu i czy malarstwo poza manufakturą było mniej cenione ?

Nie zawsze tak było.

Praktyki Hausmalarei były obecne już od wczesnych lat produkcji porcelany europejskiej. O ile dla przykładu łatwiej jest odróżnić malaturę powstałą poza manufakturą na XIX wiecznej Miśni ( talerze z jednokrotnym cięciem mieczy posiadające malaturę są malowane przez „ malarzy domowych”), o tyle tych wcześniejszych rozpoznamy jedynie po stylu lub w wyjątkowych przypadkach po pozostawionych podpisach.

Nic tak bardzo nie przemawia jak przykłady. Skupmy się więc na twórczości w dość charakterystycznym stylu malarza z wczesnych lat XVIII wieku, który zdobił królewską porcelanę z Misni.

Był nim ceniony Franz Ferdinand Mayer. Malował on głównie na porcelanie miśnieńskiej i prawdopodobnie w jego warsztacie współpracowali z nim krewni i pomocnicy. Wiadomo o kilku podpisanych przez niego pracach i o dość rzadko spotykanych dziś pojedynczych naczyniach z jego malaturą, które zakradają się czasem i z zaskoczenia na rynki antykwaryczne.

Mayer, Franz Ferdinand miał swoją pracownię Pressnitz w Czechach i działał od około 1745 do po lata 70-te XVIII w. Malował głównie starszą porcelanę miśnieńską z lat 1720-1730, na której często znajdują się reliefowe kwiaty lub fryzy z liści,preferowane mitologiczne przedstawienia, krainy zdobione -sceny, rodzajowe, sceny myśliwskie i pasterskie
Styl malarstwa Mayer’a charakteryzował się typowymi kolorami- mnóstwem odcieni żelaznej czerwieni i szarości z kilkoma innymi bladymi kolorami.

W naszej ( Anna Goździkowska i mojej) kolekcji posiadamy dwa wyjątkowe przedmioty pędzla tego artysty.
W obu uroczo przemawia do nas motyw pary oddającej się muzyce w otoczeniu subtelnego flirtu.
Muzyka porywa, miłość w żyłach pulsuje … i tak już od niemal 300 lat.

Talerz powstał około 1730 r. , filiżanka nieco wcześniej około 1720-25
Obrazy na nich około 1750 roku.

Zasłużyły na miano unikatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *