Podobne treści

Smok i feniks

W zachodniej kulturze Feniks jest znany jest jako odrodzenie z popiołów symbol odnowy i drugiej szansy.

Feniks w kulturze wschodu postrzegany jest nieco inaczej.Legendy wychwalają feniksa za jego umiejętności oceny charakteru i obdarowywanie błogosławieństwami ludzi honorowych i życzliwych. Ten ptak ląduje tylko wtedy, gdy znajduje coś cennego.

Inni mówią o jego zdolności przeistaczania się w niebiańskie panny. Przez tysiące lat feng huang trzymał pieczę nad chińską kulturą.

W chińskiej sztuce pełno jest symboliki feniksa i można znaleść go stojącego na dachach, spacerującego po porcelanie lub przelatującego po jedwabiach. Artyści ukazują go zazwyczaj jako pięknego ptaka płci żeńskiej przypominającego pawia lub złotego bażanta. Więcej niż miłe dla oka kolorowe upierzenie feng huanga bazuje na pięciu podstawowych barwach z chińskiej filozofii – żółtej, białej, czerwonej, czarnej i zielonej.
Ponadto odpowiada pięciu wartościom konfucjańskim: życzliwości, obowiązkowości, szacunkowi, mądrości i wierze. Dlatego uwiecznianie feng huanga na dziełach sztuki służy wyższemu celowi – uszanowania tradycyjnych wartości. Wyróżnia również artystę i właściciela dzieła jako ludzi uczciwych i wytwornych

Więcej przeczytacie w tym artykule

https://pl.shenyunperformingarts.org/explore/view/article/e/3mnDY46JC6Q/feniks-orientu.html

Na zdjęciach Misnia 1730, porcelana angielska z XIX w (więcej na temat tej misy https://www.intovintage.co.uk/products/a-imari-hand-painted-moon-vase )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *