Podobne treści

Świadek minionej epoki prosto z Pałacu Zimowego w Petersburgu

Nieco spóźniłam się z dzisiejszym wpisem, gdyż porcelana, którą chcę zaprezentować, została zaprojektowana i wykonana właśnie z okazji Bożego Narodzenia na specjalne zamówienie Cara Mikołaja I . Trafiłam tez na informację, że porcelana była dla niego prezentem, lecz przyjmuje wersję pierwszą, iż to on był inicjatorem powstania tego wzoru.

Jest rok 1834 , ten uroczy SERWIS GOTYCKI po raz pierwszy trafia na stół i na stałe zadomawia się w słynnym Pałacu Zinowym. Czy możemy wyobrazić sobie potrawy w jej towarzystwie (?)
Szczególne okazje, bale i święta były okazją do wystawiania go na stołach.
..i jak to z porcelną bywa, tłukły się poszczególne elementy ( w tym miejscu serce mi pęka też na kawałki ) i w ich miejsce produkowano nowe. Początkowo wyprodukowano go dla 150 osób, z czasem jednak serwis z elementami obiadowymi i kawowo herbacianymi rozrastał się.

Wybitnie świąteczne wrażenie robi biała szkliwiona porcelana ze złotym brzegiem, kolorowymi i złotymi dekoracjami. kontrast błękitu ze złotem i czerwonymi akcentami gwiazdy kojarzonej przez niektórych jako betlejemska, sprawiają, że częściej przyglądano się chyba podczas biesiadowania zdobieniom niż samym potrawom 😉

Cesarska Fabryka Porcelany została założona w 1744 roku z inicjatywy Cesarzowej Elzbiety córki Piotra Wielkiego. Nie było to tajemnic, że sama cesarzowa była osobą przedsiębiorczą inicjującą w carskiej Rosji szereg przedsięwzięć przemysłowych, które podbudowały gospodarkę kraju, min tą właśnie fabrykę porcelany.

Kazdy element zdobień , choćby najmniejszy, wymagał złożonej pracy artystów zdobników. Złoto przed takim efektem końcowym musiało być odpowiednio nałożone i wyszlifowane.

Ten uroczy komplet datowany jest na filiżanka 1897 i spodek 1881 r.

zdjęcie Pałacu Zimowego zaczerpnięte ze strony
(https://www.britannica.com/place/Winter-Palace).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *