Dla tych, którzy nie mogli dotrzeć na Dzień Porcelany, zorganizowany, w zeszłą niedzielę w Muzeum Żup Krakowskich postaram się przybliżyć o czym mówiłyśmy razem z Reni Wodzki oraz o czym opowiadała konserwator porcelany – Alicja Szostakiewicz.
Tematyka naszego wykładu, obejmowała przedstawienie profilu naszych kolekcji, historii ich powstania. A także podjęłyśmy się na bazie naszych doświadczeń i pozyskanej do tej pory wiedzy sporządzić, krótkie kompendium wiedzy i wytycznych mogących pomóc w identyfikacji, datowaniu wczesnych obiektów, a także mówiłyśmy o pułapkach, które mogą czyhać na kolekcjonera.
Skupiłyśmy się na omówieniu zagadnień:
* Typów i rodzajów sygnatur a także innych oznaczeń porcelany. Zahaczyłyśmy wątek naśladownictwa w oznaczaniu porcelany sygnaturami zbliżonymi do znanych z najlepszych manufaktur. A także temat kopii i fałszerstw, który był połączony prezentacją kilku przykładów , które można było obejrzeć z bliska czy wziąć do ręki. * Wytypowałyśmy punkty, które należy ocenić aby dobrze zidentyfikować i wydatować obiekt, takich jak : masy porcelanowej, formy, rodzaje zdobień tutaj kolorystyka, rodzaj złoceń , czy wygląd kobaltu czy sposób nakładania kalki a także rozwój historyczny tematyki.
Wskazałyśmy sposoby rozwoju kolekcjonera oraz jego kierunki,
• A także najpewniejsze miejsca zakupu porcelany, sygnały, które powinny nas zaniepokoić przy wyborze obiektu oraz sposoby obrony prawnej w obrocie dziełami sztuki.
Alicja Szostakiewicz przestawiła historię swojej pracy i wieloletniego doświadczenia , swoich autorskich technik związanych z naprawa porcelany.
Pokazała metody, którymi możemy się posiłkować, gdy nie chcemy korzystać z pomocy profesjonalnego konserwatora.
Podzieliła się z nami informacja o materiałach jakie stosuje, narzędziami jakie używa.
A także pokazała przykłady starych XIX wiecznych napraw.
Dziękujemy wszystkim za przybycie.(tekst Anna Goździkowska Kessentini)