Co jakiś czas pojawiają sie zapytania o przedmioty z Höchst lub podobne do Höchst.
Odpowiedz na te pytania nie jest łatwa, warto jest wiec napisać kilka słów o identyfikacji magicznego „koła”.
Figurki i naczynia z Manufaktury Höchst znane są z różnorodności form i wzorów. Fabryka mogła szczycić się w szczególności różnorodnością form figurek stworzonych przez wielu wybitnych modelarzy.
Modele figurek były często oparte na modelach miśnieńskich. Dodawano im urozmaicenie, warianty znaczeń.
Po zamknięciu manufaktury porcelany w Höchst w 1796 r., 26 sierpnia 1798 r. fabryka wraz z inwentarzem została zlicytowana.
W 1840 r. Daniel Ernst Müller, właściciel założonej w 1827 roku fabryki kamionki w Aschaffenburg, Damm (Bawaria) nabył stare modele figurek z Höchst. Z ich pomocą powstały nowe formy gipsowe i wykonano modele z wypalanej gliny, aby zabezpieczyć formę.
W ten sposób do 1884 r. wykonywano kamionkowe figury, z których część została retuszowana, a także kilka porcelanowych wersji popularnych figur z Höchst.
W latach 1886-1887 formy zostały sprzedane dalej.
Stały się własnością właściciela fabryki kamionki Franza Antona Mehlema, założonej w 1755 roku w Poppelsdor koło Bonn.
W 1903 roku zakupiono około 350 modeli do fabryki porcelany Dressel, Kister w Passau (1853-1919). Tam zostały ponownie wyretuszowane i uformowane w porcelanowe figury, prawdopodobnie do 1919 roku.
Co istotne, czy to w Aschaffenburgu, Damm, w Passau czy Bock Wallendorf nowe figurki były prawie zawsze opatrzone znakiem koła Höchst, czasem w połączeniu z literą „D” lub z dodatkowymi oznaczeniami, z dodatkowymi wyciskami numerycznymi (oznaczenie wycisk numeryczny z Damm – przykład)
Przedmioty z osiemnastowiecznego Höchst są rzadkością na rynku i są obiektami westchnień wielu kolekcjonerów. Niestety znak koła, często opatrzony koroną nie może stanowić jedynej podstawy do identyfikacji w tym wypadku figurek.
Na rynku osobiście spotykam więcej falsyfikatow, czyli figurek stylizowanych na okres Höchst lub spotykam figurki wyprodukowane w fabrykach, o których mowa wyżej, niż oryginalny XVIII wieczny Höchst.
Aby sprawę bardziej jeszcze skomplikować w tym miejscu należy dodać, iż na runku antykwarycznym możemy spotkać figurki od innego producenta, który wzorował się obiektami popularnych cenionych marek w tym Höchst, francuskiego Samsona.
Edmè Samson (ur.1810-zmarł w1891) założył firmę porcelanową Samson i był znanym z kopiowania porcelany głównie tej z XVIII wieku. Jego produkty cechują sie wysoką jakością wykonania, a jego twórczość zasługuje na osobny wątek na grupie.
W tym miejscu należy dodać, iż wartości estetyczne, staranność wykonania w Damm, Passau, Samson dość często są na wysokim poziomie, a nabywcy oryginalnych figurek z tych fabryk są również szczęściarzami, ale powinni mieć świadomość, iż ich figurki to produkcja z XIX wieku.
Pamiętać należy jednak, ze sprzedawcy często celowo lub z niewiedzy sprzedają po zawyżonych cenach figurki z manufaktur późniejszych, identyfikując je jako oryginalny Höchst.
Identyfikacja nie jest łatwa. Najlepiej, by odbywała się nie tylko na podstawie zdjęć, a po głębszej analizie form, barw, detali przedmiotu, znaków identyfikacyjnych, nawet masy przedmiotu.
Na zdjęciach przedstawiam przykłady własne oraz zdjęcia z muzeum porcelany Höchst we Frankfurcie nad Menem.
Chętnie poznam Wasze przykłady lub spostrzeżenia odnośnie zagadnienia identyfikacji magicznego „koła” z Höchst.
Zdjęcia przedstawiają
kolejno :
1 oryginalny Höchst
2. Höchst , Damm
3 Passau, Samson
4 Bock Wallendor