Figurki z Höchst i ich wersje późniejsze

Od czego by tu zacząć ?

od dzieci czy od od kóz ?

….a może zacznę od tego, ze pewne style, motywy w sztuce, w tym na porcelanie stały się na tyle atrakcyjne i modne, ze przetrwały wieki.

Johann Peter Melchior zapewne do dziś patrzy z góry z dumą na swój pomysł zaprojektowania serii figurek dla osiemnastowiecznego Höchst przedstawiających w swoich pomysłach lekkość, zabawę, prostotę wsi i zarazem sielankowość sytuacji.

Bawiące se dzieci w strojach noszonych przez ówczesne dzieci rozczulają obserwatora.
…a kozy ?

Kozy w minionych wiekach miały znaczenie dwojakie, był czczone lub wyśmiewane szczególnie przy wielu okazjach Świąt Bożego Narodzenia, Trzech Króli czy Wielkiej Nocy. Koza wszakże była towarzyszem kolędników i symbolizowała urodzajny rok.
W Niemczech i Austrii koza była towarzyszem pochodu ostatniego dnia karnawału. Prowadziła orszak, a za nią jechały dwa wozy przybrane w gałązki na którym siedziały chochoł i Maszkara. W tym miejscu proszę nie pytajcie mnie jak wyglądały obie postacie. 😉
skupiam się tylko na kozie. 🙂

W przekazie dzieci bawiących się z kozłami , przekaz jest jednak odmienny, faleki od złych symboli tych zwierząt i utożsamia akcje z sielankowością i humorem.

Dziewczynka i chłopiec stanowią parę, choć są dwoma odrębnymi figurkami. Kózka dziewczynki zerka w kierunku chłopca, próbującego usiąść na swoim zwierzęciu.

Obie figurki pochodzą z BOCK-WALLENDORF z Turyngii, wytwórni, która przejęła formy figurek po Höchst. Zaprojektowane zostały przez Johanna Petera Melchiora około 1780 r.

Niebieski znak koła i korono niewtajemniczonych mogą wprowadzić w błąd sugestią, ze są osiemnastowieczne.
Te pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

Takie zdecydowanie ponad stuletnie staruszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *